baner producenta z Kutna Szklana Łazienka

Prysznic czy wanna? Co Wybrać? Co Mówią Eksperci?
Prysznic czy Kąpiel: Co Wybrać? Co Mówią Eksperci?

Jakie są Twoje Preferencje dotyczące Kąpieli?

Czy przegapiasz potencjalne korzyści albo co gorsza, narażasz się na ryzyko w związku ze swoimi preferencjami dotyczącymi kąpieli? Oto co specjalista od zarazków i lekarz chorób wewnętrznych chcą, abyś wiedział na temat kąpieli w porównaniu z prysznicem.

Prysznic czy wanna? Co Jest Lepsze dla Czystości?

Zarówno prysznice, jak i wanny mają swoje zalety i wady, mówi mieszkająca w Warszawy internistka Iwona Wójcikowska, lekarz medycyny. Decyzja, czy wybrać jedno, czy drugie, zależy od Twoich priorytetów.

„Prysznice są zwykle lepsze do oczyszczenia ciała i pozbycia się bakterii i brudu” – mówi dr Wójcikowska. „Jednocześnie kąpiele doskonale stymulują układ nerwowy, złuszczają skórę i rozluźniają mięśnie”.

Ekspert od zarazków, dr Tomasz Jarkowski, mikrobiolog w  Uniwersytecie Medycznym, twierdzi, że zarówno prysznice, jak i wanny są podobne pod względem czystości. „Jeśli chodzi o oczyszczenie, obydwie metody sprawią, że będziesz czysty” – mówi.

Zalety Kąpieli

Jedną z korzyści płynących z kąpieli jest to, że pozwala na dodanie do wody korzystnych składników. „Możesz na przykład dodać sól Epsom, aby złagodzić bóle, lub miód, aby zmniejszyć zaczerwienienia lub podrażnienia spowodowane egzemą, oparzeniami słonecznymi lub podrażnioną skórą” – mówi dr Wójcikowska.

Częste kąpiele mogą również zmniejszyć stres i zmęczenie, ponieważ odpoczynek w wannie może uspokoić nerwy i poprawić nastrój po stresującym dniu – dodaje dr Wójcikowska.

Badanie przeprowadzone w 2018 r. wykazało, że ludzie, którzy codziennie kąpali się w ciepłej wodzie, odczuwali mniejsze zmęczenie, stres i depresję niż ci, którzy brali prysznic. Kąpiele zwiększają również przepływ krwi i pobudzają metabolizm.

Dr Wójcikowska dodaje, że kąpiele mogą złagodzić ból związany z hemoroidami, pomóc regulować temperaturę ciała i złuszczać stare warstwy skóry. Dr Jarkowski zaleca płukanie po kąpieli pod prysznicem, jeśli to możliwe, aby zmyć wszelkie nagromadzone balsamy i mydła.

Zalety Brania Prysznica

Prysznice wystawiają organizm na mniejszą ilość wody, co zmniejsza ryzyko usunięcia naturalnych olejków ze skóry, wyjaśnia dr Wójcikowska. „Gorący prysznic może również złagodzić migreny i bóle głowy, zmyć toksyny i poprawić krążenie” – mówi.

Prysznice umożliwiają skuteczne mieszanie się wody z mydłem na ciele, co rozbija pot, brud i olej na skórze. Nawet zimne prysznice mają pewne korzyści. Badanie przeprowadzone w 2016 r. wykazało, że rutynowe branie prysznica od ciepłej do zimnej spowodowało, że ludzie korzystali z mniejszej liczby dni chorobowych w ciągu roku.

zalety prysznica

Czyszczenie Prysznica i Wanny

„Często zdarza się, że część wanny jest nieco brudniejsza niż prysznic” – mówi dr Jarkowski. Odnosi się do biofilmu bakteryjnego, zbioru mikroorganizmów, które tworzą substancję błonopodobną na powierzchni wanny. Biofilm może zawierać szkodliwe organizmy, które mogą prowadzić do infekcji.

Podobnie dno prysznica może zawierać biofilm i grzyby, które mogą prowadzić do stopy sportowca lub innych infekcji. Dr Jarkowski zaleca regularne czyszczenie zarówno wanny, jak i prysznica, używając szczotki o mocnym włosiu i wody z mydłem.

Niekończący się dylemat, prysznic czy wanna?

„Jeśli chcesz dokładnie się oczyścić, lepszym rozwiązaniem będzie prysznic” – mówi dr Wójcikowska. „Jeśli jednak chcesz leczyć przewlekły ból, złagodzić zmęczenie lub po prostu odpocząć, najlepszym rozwiązaniem może być kąpiel”.

Obie metody mają swoje zalety zdrowotne, dlatego dr Jarecki zaleca słuchanie swojego ciała i dostosowanie wyboru do swoich potrzeb. Dr Jarecki preferuje prysznice, ale podkreśla, że prawidłowe czyszczenie wanny i prysznica jest kluczowe dla zdrowia.

Zobacz naszą ofertę KABIN PRYSZNICOWYCH

Zobacz naszą ofertę WANIEN

Zobacz naszą ofertę ŚCIANEK PRYSZNICOWYCH

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium